Rezultati su me zapravo i začudili.
Nekoliko naslova je pokazalo lepe performanse, ali sveukupne performanse su bile uglavnom iste. Zbog toga su recenzenti koju su radili test bili u situaciji da preporuče potencijalnim vlasnicima 12. generacije da za sada ignorišu DDR5 i da se drže isprobanog DDR4.
Ovakvi su bili rezultati u toku lansiranja 12. generacije i tada cena DDR5 memorije nije ni bila poznata. Glasine su kružile da će dostupnost DDR5 biti loša, a cene ekstremne, i bile su u pravu…
U toku pisanja ovog teksta, o DDR5 maštaju i ljudi u Americi jer ga nigde nema na stanju ni u zalihama. Najpristupačniji komplet od 32 GB koji možemo pronaći je Kingston Fury Beats DDR5-5200 CL40 memorija za 560 dolara, što je prilično obična memorija za tu cenu. Kako su cene paklene, a dostupnost nikakva, nema nikakvog smisla da razmišljate o kupovini za sada.
Treba očekivati da će će se snabdevanje DDR5 poboljšati sledeće godine, kao i cene, pa smo želeli da detaljnije pogledamo šta DDR5 može da ponudi igračima. Test je odrađen na 41. igri i za što se tiče DDR4 memorije, korišćen je G.Skill Trident Z Neo 3600 CL14 komplet, a za DDR5 memoriju Trident Z5 RGB 6000 CL36 komplet. DDR4 memorija je testirana na MSI Z690 Tomahawk Vi-Fi DDR4 i DDR5 memorija na MSI Z690 Unify.
Kao što vidite, u zavisnosti od igara koje igrate, DDR5 memorija može ponuditi malo ili nimalo poboljšanja performansi, a to će važiti za većinu naslova. Igre sa na najvećim poboljšanjima idu do 20%, što nije malo, ali takvih igara je malo.
Jasno je kao dan da DDR5 trenutno nije vredan toga, ali to je ono što se i znalo. Bez obzira na cene, DDR5 ima malo toga da ponudi u odnosu na DDR4 u današnjim igrama. Budući da je slučaj da možete dobiti od nikakvih, pa do 20% poboljšanja, DDR5 predstavlja samo trošak jer je 70% skuplji.
U slučaju da želite da pogledati još detaljnije statistike, možete to uraditi ovde.
Preuzeto sa Respawn.ba