Znamo da je toliko tekstova napisano o ovoj temi ali opet, o nekim stvarima treba pričati sve dok se stvari ne promene na bolje. I dok je sve jasnije da je mnogo netačnih informcija ranije pisano o štetnosti video igara, sve je više istraživanja koja dokazuju da je preterana upotreba telefona štetna.
Bilo koja vrsta vremena provedenog u gledanju ekrana pre spavanja je loša za dečiji san, ali nova istraživanja pokazuju da je i interaktivno vreme ispred ekrana, na primer slanje poruka i igranjevideo igrice posebno štetno. Efekti interaktivnog ekrana pre spavanja možda čak i nije ograničeno samo na to vreme pred spavanje. Istraživači su otkrili da je ukupno vreme koje dnevno provedemo u slanju poruka ili igranju takođe važno. Navodi se da ke za svaki sat tokom dana kada su tinejdžeri igrali video igrice preko uobičajene količine, spavanje te večeri kasnilo za 10 minuta. Ovo je deo istraživanja tima sa Pensilvanskog državnog univerziteta Pennsylvania State University.
U navedenoj studiji, istraživači su koristili ankete kako bi pratili dnevne aktivnosti na ekranu u grupi od 475 adolescenata. U te aktivnosti je bila uključena elektronska pošta, slanje SMS poruka, instant poruka ili poruka putem društvenih medija. Takođe, uključene su video igre kao interaktivna aktivnost, plus više pasivnih aktivnosti kao što je surfovanje internetom ili gledanje televizije ili onlajn video zapisa.
Takođe, istraživači su dali deci da nose narukvice koje su merile njihovo kretanje tela tokom dana. Periodi malog kretanja obično znače da osoba spava. Taj metod je tačnija opcija nego da ih pitate koliko sati su spavali, naveo je vodeći autor studije David Reichenberger. Ovo istraživanje je pokazalo da tinejdžeri provode dosta vremena u komunikaciji sa prijateljima i to u proseku oko dva sata dnevno slanjem mailova, poruka i četova. Takođe su potrošili, oko 1,3 sati dnevno u proseku u igranju video igrica i 1,7 sati dnevno pasivno gledajući TV ili video zapise, najviše Youtube. U pogledu sat vremena pre spavanja, 77% adolescenata je bilo uključeno interaktivno&medijski (slanje poruka, video igrice i slično) dok je 69% gledalo TV ili filmove, prema istraživačima.
Baš ovde je vreme za interaktivno korišćenje ekrana više štetno za san nego pasivno gledanje. Za svaki sat kada su slali mailove ili poruke,ili se igrali tokom dana, adolescenti su zaspali oko 11 minuta kasnije. Ako su se ove interaktivne aktivnosti dešavale sat vremena pre spavanja, u proseku su zaspali 30 minuta kasnije. Čini se da pasivnije gledanje TV-a ili onlajn video zapisa ima mali uticaj na vreme kada deca spavaju. Sada treba dokazati da su ove pasivnije aktivnosti manje mentalno stimulativne od interaktivnih aktivnosti.
Dokazano je i da ako tinejdžeri obično igraju video igrice sat vremena svakog dana, ali kada izađe nova igra igraju četiri sata, to je tri dodatna sata više nego što obično igraju. To znači da bi mogli da imaju 15 minuta odloženog spavanja te noći. Za dete, taj gubitak od 15 minuta sna noću je više nego značajan. Ovo naročito može biti problematično kada moraju da ustanu ujutru ranije za školu. Ako odlažu san oni ne mogu to da nadoknade ujutru. Znamo da bez adekvatnog sna, deca postaju izložena povećanom riziku od gojaznosti, kao i oštećenju kognicije, regulaciji emocija i mentalnog zdravlja.
Da li roditelji mogu mnogo da urade?
DA!
Znamo da je roditeljima sve teže da deci postavljaju ograničenja. Ako zaista pazite na zdravlje i dobrobit deteta, morate razmisliti o ograničavanju interaktivnijih aktivnosti, posebno u onih sat vremena pre spavanja. Nije lako i odmah primenjivo ali ako budete dosledni, to je izvodljivo.