Uvod
Developer koji se još ranijih godina proslavio sa igricom League of Legends je rešio da nam ponudi novo zadovoljstvo igranja u zabavnoj pucačkoj igri u prvom licu.
Riot Games je prvi put novu igru najavio 2019. godine u oktobru. 2. juna 2020. godine lansirao je igricu po imenu Valorant. Nakon sto je igrica stupila na gejming scenu, malo je trebalo da osvoji srca mnogobrojnih ljubitelja pucačkih igrica. Igra je uspela da osvoji dosta novih igrača koji su kroz igranje Valoranta spoznali ljubav prema istim.
Valorant je timska taktička igrica i igra se iz prvog lica. Igra se u timovima od po 5 ljudi, dok se ulaskom u Deathmatch mode (koji se koristi najčešće za zagrevanje) igra zasebno svako za sebe. Cilj igre je da se u napadu postavi bomba, koja se naziva Spajk, i u isto vreme da se odbrani od neprijatelja prilikom čekanja da ista eksplodira, dok se u odbrani štiti deo mape kako neprijateljski tim ne bi postavio bombu.
Agenti
Svaki agent ima specijalne dodatne moći koje koristi u igri. Moći mogu biti za sposobnost za pronalazak neprijateljskih igrača, bacanje bombi, kratkotrajno zaslepljivanje i jos mnogo drugih mogućnosti, koje se razlikuju od agenta do agenta.
Agenti su razvrstani na 4 klase:
- Sentinels – koriste se za čuvanje mape u defanzivnoj poziciji kako bi otežali protivničkom timu da pristupi određenim delovima mape
- Duelists – oni ne postavljaju bombu, već prvi pristupaju ka mestu gde bi bomba trebala da se postavi i “čiste” teritoriju od neprijatelja. Meč se najčešće završava sa najboljim poenima na tabeli.
- Controllers – oni kontrolišu mapu postavljanjem “smokova”, posedovanjem “flesheva” i “slowova”.
- Initiators – pomažu saigračima prilikom upada na sajt, a posebno duelistima koji prvi pristupaju sajtu.
*Sajt – ograničeni deo mape gde se postavlja Spajk.
Najčešće se igrači u timu dogovaraju oko agenata kako bi pokrili sve 4 klase i taktički odredili poteze. Raspolaže se ekonomijom kako bi se agenti nakon svake runde opremili kupovinom oružja, štitova i moći.
Mape
Postoje razne mape koje se veoma razlikuju i svaka od njih ima različite pristupe sajtovima kao i prelazak sa jednog sajta na drugi. Neke od mogućnosti mapa su 2 sajta, 3 sajta, portali za brzi pristup sajtovima, vrata..
Kako do svog prvog Valorant meča?
Preuzimanje igrice se vrši putem zvaničnog sajta Riot Games-a. Na sajtu se nalazi polje “download” kojom preuzimate igricu. Igra je besplatna i mogu je igrati svi oni čije performanse računara to omogućavaju. Ono što je dodatno potrebno je da napravite nalog na istom sajtu, pomoću kojeg se prijavite prilikom pokretanja Valoranta. Na kraju, ostaje samo mnoštvo zabave i igranja.
Dodatno
Način rangiranja vrši se kroz kompetitivne mečeve.
U Valorantu postoji 9 rankova.
Igrači se rangiraju po sposobnostima koje stiču kontinuiranim igranjem kroz koje vežbaju taktike, brzinu, efikasnost i timski rad.
Rankovi su raspodeljeni od najnižeg do najvišeg po sledećem nizu:
- [ ] Iron
- [ ] Bronze
- [ ] Silver
- [ ] Gold
- [ ] Platinum
- [ ] Diamond
- [ ] Ascendant
- [ ] Immortal
- [ ] Radiant
Valorant takodje ima svoju prodavnicu u kojoj možete kupiti “skinove” za svoje oružje.
Game modovi koje možete igrati se povremeno smenjuju, ali će Unrated, Competitive, Deathmatch, Swiftplay i Spike Rush uvek biti dostupni. Ostali su Escalation, Replication i Snowball Fight, koji se povremeno smenjuju.
U početku dobijate osnovne agente, a dodatne možete otključavati tako što ćete odabrati koga želite i igranjem ćete skupiti poene koji otključavaju agenta.
Specifikacije računara:
Minimum:
CPU: Intel Core 2 Duo E8400 / AMD Athlon 200GE
RAM: 4 GB
VIDEO CARD: Intel HD 4000 / Radeon R5 200
PIXEL SHADER: 3.0
VERTEX SHADER: 3.0
OS: Windows 7/8/10 64-bit
Preporučeno:
CPU: Core i3-4150 / Ryzen 3 1200
RAM: 4 GB
VIDEO CARD: GeForce GT 730 / Radeon R7 240
DEDICATED VIDEO RAM: 1024 MB
PIXEL SHADER: 5.0
VERTEX SHADER: 5.0
OS: Windows 7/8/10 64-bit
Kupovine u igri možete obaviti uz pomoć RIOT poena koji su takođe i Valorant poeni.
Slike Riot Games